ताजा समाचार

भूकम्पबाट मोरक्कोमा दुई हजार भन्दा बढिको मृत्यु

काठमाडौं । मारक्कोेमा भूकम्पका कारण दुई हजार भन्दा बढीको मृत्यु भएको छ । अमेरीकन जिओलोजिकल सर्भेका अनुसार मोरक्कोको माराकेसबाट ७१ किलोमीटर दक्षिण पश्चिममा रहेको हाई एटलस माउन्टेनलाई केन्द्रबिन्दु बनाएर शुक्रबार राति ६.८ म्याग्निच्युडको भूकम्प आएको हो । स्थानीय समयअनुसार ११ बजे आएको भूकम्पको गहिराई १८.५ किलोमिटर रहेको बताइएको छ ।

शनिबार रातिसम्म १ हजार २ सय जना घाइते रहेको अल जजिराले उल्लेख गरेको छ । मोरक्कोका आन्तरीक मामिला मन्त्रालयका अनुसार भूकम्पको धक्काबाट थुप्रै भवन तथा भौतिक संरचना भत्किएका छन् । कतिपय भत्किएका भवनमा मानिसहरु पुरिएर रहेको हुनसक्ने आकलन गरिएको छ । भूकम्पबाट ठूलो संख्यामा मानिसहरु घाइते भएपछि उपचारका क्रममा रगत अभाव हुँदा रक्तदान केन्द्रमा एम्बुलेन्स नै लगेर रगत संकलन गरिएको पनि स्थानिय सञ्चार माध्यमले जानाएका छन् । यस्तै घाइतेहरुको उपचारका लागि सरकारी अधिकारसहित स्वयंसेवक खटिरहेका छन् ।

भूकम्पका कारण मोरक्कोमा भएको क्ष्यतिप्रति दुःख व्यक्त गर्दै थुप्रै देशका प्रमुखहरुले समवेदना प्रकट गरेका छन् । युक्रेनाका राष्ट्रपति भोलोदिमिर जेलेन्कीले उक्त घटना प्रति गहिरो समवेदना प्रकट गर्दै ऐक्यबद्धता व्यक्त गरेका छन् । उनले सामाजिक सञ्जालमार्फत सन्देश लेख्दै घाइतेहरुको शीघ्र स्वस्थ्यलाभको कामना पनि गरेका छन् । साथै मोरक्कोले व्यहोर्नुपरेको पीडाप्रति युक्रेनले समवेदना प्रकट गरेको जेलेन्स्कीले जनाएका छन् ।

टर्कीका राष्ट्रिपति रेसप तैय्यप एर्दोगानले मोरक्कोलाई सहयोगको घोषणा गरेका छन् । उनले सहयोगका लागि आफूहरु तयार रहेको भन्दै घटनाप्रति दुःख व्यक्त गर्दै सहयोग उपलब्ध गराउने बताएका छन् । मोरक्को भूकम्पप्रति दुःख र समवेदना व्यक्त गर्दै सहयोग उपलब्ध गराउन अमेरिका तयार छ, बाइडेनले उल्लेख गरेका छन् । यस्तै चिनियाँ राष्ट्रिपति सी चिनफिङले पनि मोरक्कोलाई समवेदना सन्देश पठाएका छन् ।

यस्तै रेडक्रसको अन्तराष्ट्रिय महासंघले मोरक्कोमा २४ देखि ४८ घण्टाको अवधिमा आपत्कालिन उद्धार टोली खटाउन सकिने जनाएको छ । यसैबिच मोरक्कोमा भूकम्पपछि सुनामीको खतरा भने नभएको सरकारले जनाएको छ । भूकम्पपछि दर्जनौं परकम्पहरु गए पनि त्यसले सुनामी निम्त्याउने प्रक्षेपण गरिएको छैन् । मोरक्कोमा यसअघि पनि विभिन्न समयमा शक्तिसालि भूकम्पले ठूलो क्षति पुर्‍याएका थिए । २००४ मा शक्तिसाली भूकम्प जाँदा ६ सय २८ जनाको मृत्यु भएको थियो । त्यस्तै १९६०को शक्तिशाली भूकम्पमा १२ हजारको ज्यान गएको थियो ।

Comments

अरु समाचार

© NewsNepal 2018 - All Right Reserved.
newsnepal.com 2017.hlon.org