ताजा समाचार

रवि लामिछानेको पछि लागेर ठूलो गल्ती गरेँ: मुकुल ढकाल

काठमाडौं । राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीको महामन्त्रीबाट बर्खास्त भएका मुकुल ढकालले सभापति रवि लामिछानेको पछि लागेर ठूलो गल्ती गरेको बताएका छन् । बुधबार ठूलो बाका छोराको टिम्मुरे रेस्टुरेन्टमा पत्रकार सम्मेलन गर्दै लामिछानेसँग दुई वटा नागरिकता र राहदानी भएको र त्यसमा आफूले बचाउन खोजेकोमा पश्चाताप लागेको पनि उनले बताए ।

‘उहाँसँग दुई वटा पासपोर्ट छ,त्यतिबेला उहाँले कानुनी गल्ती गर्नुभएको हो, राजनीतिक गल्ती हैन भनेर म आफै जोगाउन लागेँ’,उनले भने, ‘अब उहाँमाथि छानविन गर्न पार्टीभित्र स्वतन्त्र उच्चस्तरीय छानविन समिति बनाइनु पर्छ । तर त्यो हुदैन,किन हुँदैन भन्दा पार्टी रवि लामिछाने क्लब भएको छ ।’ ढकालले सभापति लामिछाने सहकारी प्रकरणमा जोडिएकाले त्यसमा पनि निस्पक्ष छानविन हुनुपर्ने माग गरेका छन् । अहिले पार्टी र पार्टीको कार्यालय एलिटहरुको कब्जामा भएको उनको तर्क छ ।

‘डिपी अर्याल सरले केही साथीले दिएको पैसालाई पार्टीमा जम्मा नगरी ऋण तिर्नु छ भनेर आफ्नो खल्तीमा राख्ने कामसम्म गर्नुभएको छ’ उनले दावी गरे । ‘सहकारीको विषयमा उहाँमाथि कुनै जाहेरी परेको छैन भनियो,हामीले पत्याएका थियौँ,तर अस्ति बिहिबार सम्मानित सर्वोच्च अदालतका दुई न्यायाधीशको बेन्चले रवि लामिछानेमाथि अनुसन्धान हुनुपर्छ भन्ने आशयको राय दिएको छ, अब त्यसमा पनि पार्टीभित्र उहाँमाथि छानविन गरिनुपर्छ’,उनले सुनाए ।

ढकालले उपसभापतिले निलम्बन पत्र थमाउँदैमा आफू पार्टीबाट निश्कासित नभएको पनि दावी गरेका छन् । अहिले पनि आफू रास्वपाको महामन्त्री नै रहेको उनको भनाइ छ । ‘मलाई उपसभापतिबाट निलम्बनको पत्र थमाइयो,त्यो आधिकारिक हुन सक्दैन । म अहिले पनि पार्टी कार्यालयको महामन्त्री कुर्सीमा गएर बस्नसक्छु,तर किन बखेडा गर्नु रु’,उनले थपे ।

उनले उपसभापति डिपी अर्यालले पार्टीको पैसा गोजीमा हालेको पनि आरोप लगाए । ‘डिपी अर्याल सरले केसम्म गर्नुभएको छ भने केही साथीहरूले दिएको पैसालाई पार्टीमा जम्मा नगरी ऋण तिर्नु छ भनेर आफ्नो खल्तीमा राख्ने कामसम्म गर्नुभएको छ’ उनले दावी गरे । रास्वपाभित्रको चरम आर्थिक अनियमितता हुने गरेको उनको आरोप छ । लेबीबाट उठेको रकम,सहयोग रकम,आम्दानी रकम पारदर्शी नभएको उनले बताए ।

सोही अवसरमा मुकुल ढकालले रवि लामिछाने अहिले पनि नयाँ गठबन्धन सरकारमा जानका लागि ढुकेर बसेको आरोप लगाए । ‘अहिले पनि नयाँ गठबन्धनको सरकारमा जान पाइहालिन्छ कि भनेर ढुकेर बसेका छन्’, पार्टीको कारबाहीपछि बुधबार पत्रकार सम्मेलन गर्दै उनले भने ‘प्रचण्ड,ओली र देउवाको शैली मन पर्ने मान्छेलाई मेरो शैली नराम्रो लाग्नसक्छ । अहिले भएको यत्ति हो।’

उनले पार्टीभित्र सभापति रवि लामिछानेको शैली निरंकुश हुँदै गएको भन्दै आफूले केन्द्रीय समितिको बैठक लाइभ गर्ने प्रस्ताव गरेको बताए। ‘तर लाइभ गरिएन। मैले उहाँहरूको असलियत देखाउनका लागि यस्तो माग गरेको थिएँ’ उनले भने ‘कालो टेप लगाउनु गल्ती थियो कि थिएन, थियो भने आत्मालोचना गर्न तयार छु। तर मैले सोचेको थिएँ बैठकभन्दा अघि मसँग कम्तीमा केही समय वार्ता गर्नहुन्छ कि भनेर तर त्यसो भएन र मुखमा कालो टेप लगाएर बसेँ।’

डिपीको आर्थिक अनियमितताको फेहरिस्त

ढकालले पार्टी स्थापना हुँदा पैसाको व्यवस्थापन गर्ने जिम्मा अर्यालले लिएको, तर त्यसयता उनले नै पार्टीको पैसा गोजीमा हाल्न थालेको आरोप लगाएका छन् । ‘मैले पार्टी स्थापना हुँदै गर्दा भनेको थिएँ, पार्टी चलाउन त पैसा चाहिन्छ, के गर्ने हो रु भनेर’, उनले सुनाए, ‘त्यतिबेला उहाँ ९अर्याल० ले मुकुल तिमी पैसाको चिन्ता नगर, तिमी दस्तावेज र राजनीतिमा ध्यान देउ । पैसाको कुरा डिपीको जिम्मा भयो भन्नु भएको थियो ।’

त्यसपछि आफूले पनि विश्वास गरेर कहिल्यै पैसाको कुरा नउठाएको, बरु पारदर्शी हुनुपर्छ है भनेर सम्झाएको बताए । उनले पार्टीको विधान अनुसार अर्यालले आर्थिक पारदर्शिता नदेखाएको दाबी गरे ।‘पार्टी घोषणा हुँदा २०७९ असार ७ गते राष्ट्रिय सभागृहमा प्रत्येक महिना वा तीनरतीन महिनामा आर्थिक हिसाबकिताव देखाउने घोषणा गरिएको थियो, मैले पनि डीपी अर्याललाई भन्दै आएको हुँ आर्थिक हिसाब–किताब क्लियर गर्दिनुपर्यो, तर उहाँले पार्टी चलिरहकै छ, धेरै नबोल् भन्नुहुन्थ्यो’, उनले थपे ।

दुई हप्ताअघि पार्टीलाई सहयोगको लागि आएको पैसा पनि अर्यालले आफ्नो गोजीमा हालेको ढकालको दाबी छ । ‘डीपी अर्याल सरले केसम्म गर्नु भएको छ भने साथीहरुले दिएको पैसालाई पार्टीमा जम्मा नगरी त्यो पैसा सिधै आफ्नो खल्तीमा राख्ने कामसम्म गर्नुभएको छ । यो काम दुई हप्ताअघि मात्रै पनि भएको छ, ऋण तिर्नुछ भनेर पार्टीको पैसा लिएर जानुभएको छ ।’

Comments

अरु समाचार

© NewsNepal 2018 - All Right Reserved.
newsnepal.com 2017.hlon.org