ताजा समाचार

‘प्रधानमन्त्री छोरी आत्मनिर्भरता’ भन्ने सुनेपछि संसदमा हाँसोको फोहरा

काठमाडौ । राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेलले झण्डै २ घण्टा लगाएर सरकारको नीति तथा कार्यक्रम प्रस्तुत गरे । मंगलबार संसदको दुवै सदनमा प्रस्तुत गरेको नीति तथा कार्यक्रममा अधिकांश बुँदाहरु दोहोरिए ।

तर एउटा यस्तो बुँदा थियो सुन्ने बित्तिकै संसदमा हाँसोको फोहरा उठ्यो । बुँदा नं। थियो १३५ । बुँदाको अन्तिम लाइनमा थियो ‘महिलालाई आर्थिक रुपमा सक्षम बनाउन प्रधानमन्त्री छोरी आत्मनिर्भर कार्यक्रम सञ्चालन गरिनेछ ।’संसदहरुलाई नै हँसाउने यो कस्तो कार्यक्रम हो आम चासो देखियो ।

खासमा महिलालाई आर्थिक रुपमा बलियो बनाउनुपर्छ भनेर ‘प्रधानमन्त्री छोरी आत्मनिर्भरता कार्यक्रम’ अघि सारिएको महिला, बालबालिका तथा ज्येष्ठ नागरिक मन्त्री भगवती चौधरीले बताइन् । ‘प्रधानमन्त्री छोरी आत्मनिर्भरता कार्यक्रम’ का लागि १६ अर्ब रुपैयाँ बजेट प्रस्ताव गरिएको छ ।

मन्त्री चौधरी भन्छिन, ‘एकै पटक कार्यक्रम गर्नेभन्दा पनि विस्तारै गर्दै जानुपर्छ भनेर यो कार्यक्रम अघि बढाएका छौं । यसमा हामीले महिलाले गर्न खोजेको पेशा व्यवसायलाई बीउ पूँजी दिएर प्याकेज कार्यक्रमका रुपमा नै दुई वा तीन वर्षका लागि लगानी गर्न सक्यो भने सहज हुन्छ भनेर वडा तहसम्म गर्न खोजेको हो ।’

सेवा दिने निकाय नै स्थानीय सरकार भएकाले प्याकेजका रुपमा ‘प्रधानमन्त्री छोरी आत्मनिर्भरता कार्यक्रम’ गर्न खोजिएको हो ।अर्थमन्त्रालयले पनि छोरीका लागि निकै राम्रो कार्यक्रम ल्याउने गरी बजेट बनिरहेको बताउँदै आएको छ । विशेषगरी अर्थमन्त्री वर्षमान पुनले सुचना प्रविधि, स्टार्टअप तथा महिलालाई मध्यनजर गर्दै बजेट आउने बताउँदै आएका छन् ।

Comments

अरु समाचार

© NewsNepal 2018 - All Right Reserved.
newsnepal.com 2017.hlon.org