ताजा समाचार

जतिय विभेद गरेको आरोपमा वडाध्यक्षलाई कैद सजाय

काठमाडौं । पोखरा महानगरपालिका–२४ का वडाध्यक्ष भरतबहादुर अधिकारीलाई जातीय भेदभाव तथा छुवाछुतसम्बन्धी कसुरमा साढे ४ महिना कैद फैसला भएको छ।

जिल्ला अदालत कास्कीले बिहीबार साढे ४ महिना कैदसहित ७५ हजार रुपैयाँ जरिवानाको फैसला गरेको सूचना अधिकारी सुरज अधिकारीले बताएका छन्।

जिल्ला न्यायाधीश अवनी मैनाली भट्टराईको एकल इजालसले उक्त फैसला गरेको उनले जानकारी दिए। ‘जाहेरवालालाई १० हजार रुपैयाँ क्षतिपूर्तिको फैसला भएको छ’, उनले भने।

जातीय तथा अन्य सामाजिक छुवाछुत र भेदभावसम्बन्धी (कसूर र सजाय) ऐन, २०६८ को दफा ७ (क) बमोजिम फैसला भएको उनको भनाइ छ। उक्त दफामा जातीय विभेद गरेको ठहरिएमा पीडकलाई तीन महिनादेखि तीन वर्षसम्म कैद र ५० हजारदेखि २ लाख रुपैयाँसम्म जरिवानाको व्यवस्था छ। सोही ऐनको दफा ७ (२) अनुसार सार्वजनिक पद धारण गरेका व्यक्तिले उफदफा १ बमोजिमको कसुर गरेमा सो उफदफामा उल्लिखित भएअनुसार थप ५० प्रतिशत सजाय थपिने उल्लेख छ।

पोखरा– २४ की वडासदस्य मैया नेपालीले २०७९ माघ ५ गते जिल्ला अदालत कास्कीमा जातीय भेदभाव तथा छुवाछुतसम्बन्धी कसुर मुद्दा दर्ता गराएकी थिइन्। त्यो भन्दा पहिले नै वडाध्यक्ष अधिकारीलाई कारवाहीको माग गर्दै गत २०७९ पुस २४ गते जिल्ला प्रहरी कार्यालय कास्कीमा जाहेरी दर्ता गराएकी थिइन्। त्यसलगत्तै प्रहरीले अभियुक्त वडाध्यक्ष अधिकारीलाई पुस २६ गते पक्राउ गरेको थियो।

जिल्ला न्यायाधीश ऋषिराज आचार्यको एकल इजलासमा भएको थुनछेक बहसपछि वडाध्यक्ष अधिकारीलाई १ लाख ५० हजार रुपैयाँ धरौटीमा छाड्न आदेश दिएको थियो। गत वर्षको माघ ६ गते धरौटीमा रिहा गर्न अदालतले आदेश दिएपछि उनले सोही दिन रकम बुझाएर रिहा भएका हुन्।

कसुर ठहरिएका वडाध्यक्ष अधिकारी कांग्रेसबाट निर्वाचित भएका हुन्। वडामा दलित महिला सदस्य मैयाँ नेपालीसहित ४ जना सदस्य एमालेबाट निर्वाचित भएका हुन्।

Comments

अरु समाचार

© NewsNepal 2018 - All Right Reserved.
newsnepal.com 2017.hlon.org